mailto:jwoode@zoominternet.net?subject=JoAnn Woode

Grand Court of  Ohio

Order of the Amaranth*

 Officers of Ohio

 Welcome You  

H.L. Patricia Boyer S.K. Steven Ronshausen
Grand Royal Matron Grand Royal Patron

2014 - 2015 Officers

*The Grand Court of Ohio operates under a Charter issued by the Supreme Council, Order of Amaranth, Inc.

The Amaranth Logo is protected by copyright laws and is used with permission of the Supreme Trustees

Webmaster: kwoode@zoominternet.net       

Elected Grand Officers

Grand Royal Matron Mrs. Patricia Boyer
Grand Royal Patron Mr. Steven Ronshausen
Grand Associate Matron Ms. Beverly Schenz
Grand Associate Patron Mr. Kevin Gilbride
Grand Treasurer Mr. Floyd Styer
Grand Secretary Mrs. JoAnn Woode
Grand Conductress Mrs. Clara Arndt
Grand Associate Conductress  Gloria Flack
 

Grand Trustees

 Chairman Mr. John Shappard
Two Year Mr. Robert Hubert, Jr
Three Year Mrs. Sandra Jarrett
 Four Year Mrs. Trease  Nickles
 Five Year Mr. Edwin Jackson
 
Grand Commissioners of Appeal
 Chairman Mrs. Barbara Wiegert
 Two Year Ms. Sheila Turner
 Three Year Mr. Morris Kemper
  Four Year Mr. Russell Carnes
 Five Year Mrs. Kathleen Hubert

Appointed Grand Officers

Grand Prelate Gary Ronshausen,Sr
Grand Marshal Julie Arndt
Grand Marshal in the East Janet Mathers
Grand Marshal in the West Jo Shappard
Grand Lecturer Nancy DeFranco
Grand Standard Bearer Sheryl Richter
Grand Historian Katheen Ronshausen
Grand Fraternal Correspondent Linda Buntinting
Grand Truth Margaret Nester
Grand Faith Mary Jo Scott
Grand Wisdom Nancy Kirkpatrick
Grand Charity Becca  Ronshausen
Grand Musician Sandy Jackson
Grand Warder Gary Ronshausen Jr
Grand Sentinel John Coleman
Grand Page Katie Ronshausen
Grand Crown Bearer Jill Smurthwaite
Grand Sword Bearer Brian Williams
    
District Deputy Grand Royal Matrons Assistant  Grand Lecturers
District 1 Helen Ann Reed District 1 Judy Eliot
District 2 Shirley Huffman District 2 Donnalynn Mumaw
District 3 Dianna Coleman District 3 Tom Brown
District 4 Claudia York District 4 Nola McIntire
District 5 Helen Walker District 5 Janice Styer
District 6 Key Allen District 6 Karen Phillips
District 7 No Court District 7 No Court
District 8 Pat Dawson District 8 Michelle Rognon
District 9 Alice Maier District 9  
District 11 Jackie McGraw District 11 Julie Gilbride
District 12 Nancy Fields District 12 Jenny Deck
District 13 Vera Bitzow   District 13 Paul Hyatt
District 14 Caren Stevens District 14 Marilyn McKowen

                                        

      Deputy Grand Royal Patrons

District 1 Jerald D. McCullough
District 2 James Forney
District 3 Brian Williams
District 4 Cal Bozeman
District 5 Richard Gurich
District 6 Ron Spenser
District 7 Allen L. French
District 8 Jim Dawson
District 9 Henry Madinger
District 10 Carroll Kemp
District 11 Homer Dean
District 12 James Deck
District 13 Roy Bitzow
District 14 Skip Vanderhorst
District 15  
 

Grand Representatives

Alabama Patricia Grimes Minnesota Marilyn Robertson
Alaska Frances Cotterman Missouri Paul Ross
Arizona Betty Riehl New Jersey John Klein
Arkansas Debbie Clark New Mexico Brenda Klein
British Columbia Bonnie Horn New South Wales Earlene Martin
California Roxanne York New York Mary Alice Paschal
Colorado Erica Madinger North Carolina Suzannah Miller
Connecticut Bernadette Henry Oklahoma Lana Carnes
Florida Sharon French Ontario Barbara Thomas
Georgia Marilyn Bauman Oregon Betty Cowell
Idaho C. William Stevey Pennsylvania Vicki Miller
Illinois Ken Woode Philippines Barbara Graybill
Indiana Lorraine Mumaw Queensland  
Iowa Cheryl Brown Scotland Ted Graybill
Kansas Charlotte Hurn South Carolina Mildred Williams
Kentucky Ruth Gheen Tennessee Darrell Stevens
Louisiana Donya Wright Virginia Larry Dobbins
Maine Sharon Madinger Washington Betty Jo Rolfe
Massachusetts Donna Forney West Virginia JoAnne Barker
    Wisconsin Karol Lee Dalton
       
   Ohio Courts  

Ideal Court #4 - 11665 Lebanon Rd.

Loveland, OH

3rd Saturday (1 P.M.)
Akron Court #5 - 1589 Akron Peninsula Rd. Akron, OH 
3rd Tuesday
Temple Court #8 - 23844 Lorain Rd.           North Olmsted, OH
1sr & 3rd Friday

Christina Court #21 - 3024 131st St.

Toledo, OH

4th Friday
Progress Court #22 - 1350 Shannon Rd. Girard, OH
2nd Wednesday
Emerald Court #33 - 333 Second St. SW Massillon, OH
3rd Monday
Imperial Court #34 -1301 S. Marshall Rd. Middletown, OH 2nd Saturday
Zane Court #36 - 3867 N. Point Dr. Zanesville, OH
2nd Wednesday
Strauss Memorial Court #41 - 36 Public Square Willoughby, OH
3rd Thursday

Royal Court # 42 - 31 W. 11th. St.

Ashland ,OH

2nd Friday

Faith Court #43 -788 E. State St.

 Salem, OH

1st Friday
Harmony Court #51 - 651 Groveport Rd. Canal  Winchester, OH 4th Wednesday
Miami Valley Court #53 - 107 W. Main St Troy, OH 4th Saturday (2:00 P.M.)
Charity Court #55- . Xenia Masonic Temple, 223 Corwin Ave, Xenia, Ohio
3rd Wednesday (7:00P.M.)
Columbus Court #58 - 634 High St. Worthington, OH 4th Thursday

Upcoming Events

For 

Ohio Grand Court

OV’s FOR 2014 

 Emerald - Aug 18

Christina - Aug 22

Harmony - Sept 24

Columbus - Sept 25 also Friendship night

Faith - Oct 3

Progress - Oct 8

Strauss Memorial  – Oct 16

Temple - Oct 17

Ideal - Oct 18

Akron - Oct 21

Zane - Nov 1 - 2:00 also Friendship night

Imperial - Nov 8

Charity - Nov 19

Miami Valley - Nov 22

Royal - Dec 8

 ````````````````````

Inspections/Friendship nights 

 Progress - June 8 friendship & initiation

Akron - June 17 friendship

Emerald - July 21 - inspection

Christina - July 25 - inspection

Progress - Sept 10 - inspection

Akron - Sept 16 - inspection

Miami Valley  - Sept 27 - inspection

Zane - Oct 8 - inspection

                                                            

  

 For  those that use Facebook

         Facebook_Guidelines.pdf

 

Links

Supreme Council Order of the Amaranth Ohio Grand Lodge