Grand Elected Officers
Grand Royal Matron............................ HL Michelle Rognon
Grand Royal Patron............................ SK Allen French 
Grand Associate Matron...................... HL Lynda Dobbins
Grand Associate Patron...................... SK Larry Dobbins
Grand Treasurer.................................. SK Floyd Styer
Grand Secretary.................................. HL JoAnn Woode
Grand Conductress............................. HL Rebecca Ronshausen
Gr. Associate Conductress.................. HL Karol Dalton
Chairperson of Trustees...................... SK Henry Madinger

Gand Trustee 2 Years ........................ SK Edwin Jackson
Grand Trustee 3 Years ....................... SK Gary Ronshausen, Jr 
Chief Comm. of Appeal....................... SK Kevin Gilbride
Gr. Comm. of Appeal 2 Yr's................. HL Clara Arndt
Gr. Comm. of Appeal 3 Yr's .................HL Myra Fields
Grand Appointed Officers
Grand Prelate .....................................HL Nancy Fields
Grand Marshal.................................... HL Sharon French 
Grand Marshal in the East.................. HL Marilyn McKoewn
Grand Marshal in the West................. HL Sharon Madinger

Grand Lecturer....................................HL Janet Teschler
Grand Standard Bearer...................... HL Mary Jo Daugherty
Grand Historian.................................. HL Erica Madinger

Frat. Correspondent........................... HL Julie Arndt
Grand Truth........................................ HL Margaret Nestor
Grand Faith ........................................HL Anna Louise Beaver
Grand Wisdom................................... HLJulie Gilbride
Grand Charity..................................... HL Beth Ann McCraken Griffin
Grand Musician ..................................HL Barbara Brooks
Grand Warder ....................................SK Phil Barr  

Grand Sentinel ...................................SK Gary Ronshausen, Jr 

Grand Page .......................................HL Sheila Turner

Grand Crown Bearer......................... HL Jo Anne Barker
Grand Sword Bearer .........................SK Herbert Barker 
DGRM's
Ideal Court #4 ...................................HL Barbara Wieger
Akron Court #5..................................HL  
Temple Court #8............................... HL Lorraine Mumaw 
Progress Court #22 ...........................HL Kathy Hubert
Imperial Court #34............................ HL Caren Stevens
Zane Court #36 .................................HL Mable Clay

Strauss Memorial Court #41............. HL Trudy Gollmer
Royal Court #42 ................................HL Beverly Schenz
Faith Court #43................................. HL Patricia Grimes
Miami Valley Court #53..................... HL Virginia Davis
Columbus Court #58......................... HL Vicki Miller 
AGL's
Ideal Court #4.................................... HL 
Akron Court #5.................................. HL Cheryl Richter

Temple Court #8................................ HL Donnalyn Mumaw
Progress Court #22........................... HL Claudia York
Imperial Court #34............................ SK Roger Watkins

Zane Court #36................................. SK Paul Ross
Strauss Memorial Court #41............. HL Robert Frankel
Royal Court #42................................ HL Theresa Ludweigsen
Faith Court #43................................. SK  Kathleen Ronshausen

Miami Valley Court #53..................... HL Karen Phillips
Columbus Court #58......................... HL Sharon Ross
Grand Representatives
Alabama............................................ HL Clare Soukup
Alaska............................................... HL Kendra Anfenson 

Arizona............................................. HL Faye Spencer
Arkansas.......................................... HL Patricia Dawson
British Columbia............................... HL Gayle Rhode
California.......................................... HL Sandy Jarrett
Colorado.......................................... HL Nancy Kirpatrick 
Connecticut...................................... HL Stephanie Uber
Florida.............................................. HL Gloria Flack
Georgia............................................ SK Katie Ronshausen

Idaho ................................................HL Jill Smurthwaite
Illinois............................................... HL Lana Carnes

Indiana..............................................HL Theresa Nichols
Iowa..................................................HL Verna Williams

Kentucky...........................................HL Brenda Moler
Louisiana......................................... SK Richard Beal
Massachusetts................................. HL Roxanne York
Minnesota........................................ SK Patricia Hutton
Missouri........................................... HL Diana Coleman
New Jersey...................................... HL Juanita Martin
New Mexico..................................... SK Paul Hyatt
New South Wales............................ HL Diana Coleman
New York......................................... SK Russell Carnes
North Carolina................................. SK Bernard Daugherty
Oklahoma ....................................... SK William "Bill" James
Ontario............................................. SK Robert Hubert Jr
Oregon............................................. HL Helen Ann Reed
Pennsylvania................................... HL Shannon Beal
Philippines ...................................... SK Thomas Brown
Queensland..................................... HL Jill Smurthwaitei
Scotland.......................................... SK Jerald McCullough 
South Carolina................................ HL Bernadette Henry
Tennessee...................................... SK Ken Woode
Virginia............................................ HL Alice Maier
Washington..................................... HL Shirley Huffman 
Wisconsin........................................ HL Mary Jo Scott   
 

COMMITTEES
Addresses and Distributions
Lana Carnes, Chairman 5 lanaruss@zoominternet.net
Diana Coleman 42
Erica Madinger 36
Sharon Ross 36
Paul Ross 36
Audit 
Sheila Turner, Chairman 36 slturner30@comcast.net 
James Lovelace 22
Kathleen Ronshausen 43
Book of Records
AM Lynda Dobbins, Chairman 5 lynda044@aol.com
AP Larry Dobbins 5
Conductress Rebecca Ronshausen 43
BUDGET
Henry Madinger Jr, Chairman 36 grphenry@yahoo.com
Edwin Jackson 58
AM Lynda Dobbins 5
Vicki Miller 36
Sharon Ross 36
Sharon French 36
Mabel Clay 58
Anna Louise Beaver 58
CONVENTION
Sheila Turner, Chairman 36 slturner30@comcast.net 
Sharon Ross 36
Vicki Miller 36
COURTESY
Clara Arndt, Chairman 5 julespearl52@att.net
Sandie Jackson 58
Barbara Weigert 34
CREDENTIALS
Jill Smurthwaite, Chairman 42 jilsmurth@zoominternet.net
Trudy Gollmer 8
Myra Fields 34
Shirley Huffman 8
Marilyn Robertson 8
CROWN& SWORD COOR
Kathy Hubert, Chairman 8 Robert2176jr@gmail.com
Helen Ann Reed 8
DECORATING
Sharon French, Chairman 36 alfalfa6313@yahoo.com
Sharon Madinger 36
JoAnne Barker 36
Kathy Hubert 8
DELINQUENTS
Marilyn Robertson, Chairman 8 mrobertson1744@gmail.com
Shirley Huffman 8
Jo Shappard 58
Sheila Turner 36
Gloria Flack 36
DISPENSATIONS & CHARTERS
Karen Kay Allen, Chairman 58 43kkallen19@gmail.com
Mabel Clay 58
Paul Ross 36
Herbert Barker 36
Theresa Nichols 58
ELECTION
Henry Madinger Jr, Chairman 36 grphenry@yahoo.com
Ken Woode  42
Russ Carnes 5
Gary Ronshausen, Jr. 43
Steve Ronshausen 43
FINANCE
Vicki Miller, Chairman 36 miller2v41@gmail.com
Sharon Ross 36
Sharon French 36
Mabel Clay 58
Anna Louise Beaver 58
FRATERNAL RELATIONS
Robert Hubert, Jr., Chairman 8 Robert2176jr@gmail.com
Gary Ronshausen, Sr 43
Edwin Jackson 58
Kevin Gilbride 58
Floyd Styer 5
GRAND COURT BY-LAWS
Lynda Dobbins, Chairman 5 lynda044@aol.com
Janice Styer 5
Clara Arndt 5
Brenda Klein 43
Larry Dobbins 5
JURISPRUDENCE
Sheila Turner, Chairman 36 slturner30@comcast.net 
JoAnn Woode 42
Vicki Miller 36
Andrew " Skip" Vanderhost 34
Gary Ronshausen, Jr. 43
LEADERSHIP TRAINING
Kathy Hubert, Chairman 8 Robert2176jr@gmail.com
Cheryl Richter 8
Beverly Schenz 8
Floyd Styer 5
Margaret Nestor 5
MEMBERSHIP
Larry Dobbins, Chairman 5 lynda044@aol.com
Kevin Gilbride 58
Herbert Barker 36
NECROLOGY
Julie Arndt, Chairman 5 julespearl52@att.net
 Clara Arndt 5
 Karol Dalton 8
Theresa Ludwigsen 8
Floyd Styer 5
NEWSLETTER
Lynda Dobbins, Chairman 5 lynda044@aol.com
Larry Dobbins 5
Margaret Nestor 5
PARLIAMENTARIAN
Lynda Dobbins 5 lynda044@aol.com
PHILANTHROPIC
DIABETIC COORDINATOR Robert Hubert, Jr.  8 Robert2176jr@gmail.com
MASONIC-COORDINATOR Roger Watkins 4
SCHOLARSHIP Erica Madinger, Chairman 36
Shannon Beal 41
Stephanie Uber 22
Julie Arndt - Karol Dalton's pick
PRESS
Roxanne York, Chairman 22 roxanne44@yahoo.com
Julie Arndt 5
Claudia York 22
James Lovelace 22
Kenneth Woode 42
PRINTING
Virginia Davis, Chairman 4 virginiadavis45121@yahoo.com
Floyd Styer 5
John Coleman 42
Juanita Martin 4
William James 4
REGISTRATION & PRE-REG
Diana Coleman, Chairman 42 dsbc63@zoominternet.net
Frances Cotterman 34
Alice Maier 34
Donya Wright 34
Katie Ronshausen 43
SUBORINATATE CT.RULES
Vicki Miller, Chairman 36 miller2v41@gmail.com
Sharon Ross 36
Robert Hubert, Jr.  8
Gloria Flack 36
Sharon Madinger 36
WAYS AND MEANS
Rebecca Ronshausen, Chairman 43 Rebecca.Ronshausen@gmail.com
Karol Dalton 8
Barbara Weigert 34
WEB
Ken Woode, Chairman 42 jwoode@zoominternet.net
JoAnn Woode 42
Janet Teschler 42
James Lovelace 22
Robet Hubert, Jr 8.

The 2019 - 2020 Officers.